Eesti Seeniortennis_ajalugu

Eesti ja Soome tennisemängijad võistlesid juba enne 1930. aastat – maavõistlusel on pikk ajalugu

“Eesti ja Soome tennisemängijad asuvad jälle üksteise vastu võistlema 22. juulil toimuval maavõistlusel, kuid vähesed teavad, et selle traditsiooni algus ulatub tagasi enne 1930. aastaid. Tegelikult on Eesti ja Soome tennisemängijate maavõistlusel pikk ajalugu, mis ulatub enam kui sajandi taha.”

“1930. aasta Eesti Spordileht annab üksikasjaliku ülevaate kolmandast Eesti-Soome tennisemaavõistlusest, mis toimus tolleaegse spordimaailmale suure tähelepanu all.”

Artikkel kirjutab nii: Soome võitis üle noatera 12:10. Eesti tennismängijad tunduvalt edenenud. Eesti võiduks ei puudunud võimalused. Parimad mängijad võistlusel Lasn,Granholm, Pukk, Blomberg, prl Brunou, Lindfors.

Möödunud reedel alatud ja pühapäeval lõpule viidud Eesti-Soome vaheline maavõistlus tennises, milline rullus Pärnus, kohaliku tennisklubi platsidel, andis Soomele järjekordse võidu Eesti üle, vahekorraga 12:10. Kaks esimest maavõistlust võitis samuti Soome, esimese 12:5 ja teise mineval aastal 13:9. Tänavune maavõistlus möödus tugeva konkurentsi tähe all, kuna Eestil ei puudunud sugugi võimalused esimese võidu saavutamiseks Soome üle. Juhtumisel, kui Eesti oleks saavutanud ühe punkti rohkem, oleks ka võistluse võitnud, sest kokkuleppe kohaselt naispaarismängu punkti, mille võitsid soomlased, poleks arvesse võetud. Eesti meister Lasn osutus parimaks mängijaks võistlusel, lüües nii Soome esimest kui ka teist mängijat. Soomlaste favoriit Grotenfelt pidi üksikmängus koju viima kaks puhast kaotust, Lasnilt ja Pukkilt, ühtegi setti võitmata, üllatusena tõi aga seevastu Soomele kaks punkti viiendal kohal mängiv Biandet, lüües nii Hiiopit kui ka Lõhki. Hiilgavalt mängis soomlastel Blomberg, tuues kahes raskes viiesetilises matshis Kleinbergi ja Raua vastu kaks punkti Soomele. ♦

Võistluste esimene päev möödus Eestile kõigiti soodsalt, punktide seisuga 3 :1 Eesti kasuks. Pealtvaatajate hulgas võis kuulda pea ühist küsimust, kas võidab Eesti? Ent võistluse teine päev tõi hulga pettumusi. Soomlased lõpetasid endi kasuks 7:2. Kogu punktide seis oli seega juba 5 : 8 Soome kasuks. Pühapäevane Eesti ühepunktiline ülekaal ei suutnud enam seisukorda päästa, pidime vastu võtma kaotuse üldtagajärjega 12 :10.

VÕISTLUSTE AVAMINE langes Kleinberg-Schybergsonile, kes mängisid 3. ja 4. kohal. Esimene mäng läheb soomlasele, ühtlasi ka sett 6:2. Järgmistes settides paraneb Kleinbergi mäng. Viies kolm setti järjest endale hiilgava tagajärjega 6:0, 6:0 ja 6:3. Soome tennis teoreetik Schybergson ei suutnud küllalt koduneda Kleinbergi lõigatud (chap) pallidega, mis ka kaotuse põhjustas. Eesti juhib 1:0. Teise paarina astusid platsile 6. ja 6. kohal mängivad Hiiop-Vossi Schrader. Mõlemad meeskonna kaptenid ja omamaa tennisliidu suurtegelased. Kohe algul arendab soomlane tugeva tempolist kõrget drive mängu, võttes esimese ja teise seti endale 6:3 ja 7:5.

Nüüd võtab ka Hiiop end kokku ja võidab suurema vastupidavuse ja taktilise mänguga kolm järgmist setti 6:1, 6:3 ja 6:3. Punktide seisuga 2:0 Eesti kasuks ilmuvad väljale Eesti meister Lasn ja Soome Smashide ja jõulise mängu kuningas Grotenfelt. Lasn näeb vähe närvilisena välja. Kumb võidab? on küsimuseks. Teatavasti kaotas Lasn talvel Helsingi hallis Grotenfeltile kata stroof selt. Nüüd on aeg tasuda. Ja see sünnibki, üllatavalt kergelt võidab Lasn ühtegi setti ära andmata 6:2; 6:3 ja 6:3. Silma torkas Grotenfelti eriline jõurikkus mängus. Serv tuleb kui püssist. Harrastab palju õhu-(volley) mängu, kuid eksib sellega sageli. Lasn hiilgas taktikaga ja terava eestlöögiga (forhand). Punktide seis on Eestile üsna soodne 3:0, mil algab segapaarismäng: Nõmmik-Lohk (E) — Lindfors-Granholm (S). Nagu ette arvata võis, võitsid selle matsi soomlased ülekaalukalt 6:4 ja 6:3. Algul võtavad meie omad küll ette 3:0, ent ei suuda eesolekut kinni pidada, vastased võtavad siis neli mängu järjest ja ka seti. Neljas mats Raud-Blomberg. KATKESTATAKSE PIMEDUSE TÕTTU, kusjuures mängude seis Rauale oli väga soodne — setid 2:1 ja mängud neljandas setis 6:6. Tähendab, oli tarvis võita ainult kaks vajalikku mängu (gaime’i) ja mats oleks olnud võidetud. Laupäeval kell 10 alganud võistlustel oli aga 3.

MÄNGUJUMAL EESTILE TÄIELIKULT SELJA PÖÖRANUD. Katkestatud mängus võitis Blomberg pooleli ja ka viienda seti, tuues Soomele peaaegu juba kaotsiläinud punkti tagajärgedega 6:3,, 3:6, 4:6, 8:6 ja 6:2. Prl. Verrniann (E) — prl. Brunou (S) lõpetavad lühidalt 6:4 ja 6:0 soomlase kasuks. Prl. Verrmannil, kes mängis reservina pr. Hesse asemel, on silmapaistev forhand, kuid puudub veel võistluse kogemus ja taktika. Soomlane mängis kindlalt. Kolmandal kohal naisüksikmängus esinesid pr. Nõmmik (E) — pr. Vossi-Schrader (S). Eestlane võtab algul kohe ette, ent siis lähevad neli game’i järjest soomlasele, ent seti ja matshi võidab siiski pr. Nõmmik 6:4 ja 6:4. Punktide seis 4:2 Eestile. Raud-Schybergson lõpetavad üle ootuste lühidalt 6:2, 6:4, 3:6, 6:2 viimase kasuks. Raud, kes eelmine päev esines tublina tugevama vastase Blombergi vastu, ei pakkunud laupäeval enam seda. Mehel on laitmatu tugev forhand ja samuti bavkhand drive, kuid ei saa kuidagi hakkama lühidate pallidega. Hulk hõlpsalt punkte andvad half-courdi kukkuvaid palle sai seega ära raisatud. • ! Lohk-Voss-Schraderi matsh oli laupäeval Eestile viimane punktitooja. Lohk võitis ühtegi setti ära andmata 6:2, 6:4 ja 7:5. Hra Voss-Schrader näis olema Soome meeskonna nõrgeim, kes ühtegi punkti ei saavutanud. Põneva võistluse pidasid maha Kleinberg-Blomberg. Kuna siin lootusi Kleinbergi võidus ei puudunud, siis seda üllatuslikumalt võitis rahulikult ja kindlalt mängiv soomlane. Kleinbergilt oodatud lõpuspurt jäi tulemata ja punkt libises Soomele tagajärjega 6:1, 4:6, 4:6, 6:1, 6:0. Vaevalt sai lõppeda äge matsh, kui väljale asetusid vanad härrad Pukk ja Granholm, mõlemad kuuluvad oma maa paremate tennissistide hulka. Oli oodata põnevat heitlust, kuna Granholm iga hinna eest püüdis mineva-aastast kaotust Pukk’ile tasa teha. Algul pääseb juhtima Pukk 4:1, kuid siis võtab Granholm järele ja viib visas heitluses seti 9:7 endale. Teise seti võtab Pukk 6:3. Kolmas läheb kergelt Granholmile 6:1. Viimane sett samuti 6:3. Halvasti käis Hiiopi käsi Biandet vastu. Soomlane võitis nelja setiga, kuna kindlaks favoriidiks peeti Hiiopit. Hiiopi mäng ei näinud kaugeltki niisugune välja, kui eelmisel päeval Voss-Schraderi vastu. Tagajärg kõlas 7:5, 4:6, 6:4 ja 6:1 soomlase kasuks. Peab tähendama, et Biandet on suuri edusamme teinud mineva aastasega võrreldes. Segapaarismängus Bagh-Lasn ei suutnud kõige parema tahtmise juures suurt vastupanu pakkuda soomlaste hiilgepaari Brunou-Grotenfeltile. Matsh lõppes lühidalt 6:2 ja 6:3. Grotenfelt näib üldse soomlaste parim mixed’i ja paarismängija olema. Võib aga ka tähendada, et meie esimesel paaril puudus tarvilik harjumus koosmängus.

SEEGA OLI KAHE PÄEVA TULEMUSENA PUNKTIDE SEIS KUJUNENUD 8:5 SOOME KASUKS. Pühapäeva hommikul rullus maavõistluste põnevaim võistlus. Väljal seisid mõlema maa esimesed mängijad Lasn (E) —• Granholm (S). Esimeses setis suudab Lasn seisuni 5:2 oma kasuks välja jõuda, kuid sellele vaatamata libiseb sett soomlasele 7:5. Teises setis on G. ees 4:3, kuid seti võtab Lasn. Kelmas läheb lühidalt Lasnile 6:1. Tehakse vaheaeg. Peale lühikest hingetõmbust alustab soomlane kõvatempolist survet ja võidab seti 6:1. Viimane sett läheb aga eestlasele 6:2, seega ka võit. EESTI PARIM ON VÕITNUD SOOME PARIMA. Teise huvitava partii teeb Pukk, lüües Grotenfelti puhtalt 6:0, 6:2 ja 6:3. G. tugev serv smash ja volley ei pääsnud kuidagi mõjule. Pukk arendas tugevat ja kindlat base-line’i mängu, mis ka hiilge võidu tagas. Prl. Bagh kaotas prl. Lindforsale kahes setis 6:8 ja 2:6, Punktide seis oli 9:7 Soome eduks. Samuti käis Lõhki käsi halvasti Biandet vastu. Siin libises Eestil kindel võidupunkt minema. Lohk, kes eelmisel päeval segapaarismängus libises ja käe ära põrutas, ei suutnud küllaldaselt ennast maksma-panna. NÜÜD OLI SELGE, ET EESTI ENAM VÕITA EI SUUDA. PUNKTIDE SEIS OLI JUBA 10:7 SOOME EDUKS. Teataval määral pettumuse valmistas esimene meespaarismäng Lasn-Kleinberg — GranholmGrotenfeldti vastu. Soome paar võitis puhtalt kolmes setis, kuna teises võimalused ei puudunud seti võtmiseks. Kleinberg näis kolme hulgas täiesti nõrk välja. Lasn ja mõlemad soomlased olid head. Kui Lasnu oleks vääriline kaasmängua olnud, poleks võit olnud võimata. SEEGA OLID SOOMLASED JUBA MAAVÕISTLUSE VÕITNUD — TARVILIK 11 PUNKTI OLI KÄES. Järgmised mängud olid veel vaid „tagajärje” paranduseks. Pukk-Lohk võitsid kergelt Schybergson-Bian-det kolmes setis 6:2, 6:2 ja 7:5. Niisama tõid võidupunkti Eestile Dollar-Hiiop soomlaste „ekstra” paarismängu paarilt Hägerström-Nybergilt, tagajärjega 7:5, 6:1, 2:6 ja 7:5. Bilanss paranes seega 11:9 peäle. Naispaarismängus ei puudunud paljut, et soomlased kaotuse vastu võtma oleks pidanud. Otsustavas setis juhtisid eestlased juba 3:0, siis veel 4:2, kuid soomlaste suurem kogemus ja kindlus tõi võidu siiski neile. Viimastena mängisid pr. Hesse-Dollar — pr. Voss-iSchrader-Nyberg vastu. See mäng sarnanes õieti rohkem veiderdusele, kui maavõistluse matshile. Sarnast muljet aitas esile kerkida Dollari liig vaba ülalpidamine publiku ees. Matsh iseenesest lõppes vist ^maailmarakordilise” tagajärjega; esimene sett 21:19, teine 6:3! SEEGA OLI KOLMAS MAAVÕISTLUS LÕPPENUD PUNKTIDE SEISUGA 12:10 SOOME KASUKS.

Istuvad paremalt vasakule: prl. Lindfors (S), prl. Brunou (S), pr. Voss-Schrader (S), prl. Olander (S), pr. Hesse (E), prl. Verrmann (E), pr. Nõmmik (E). Seisavad, keskmine rida paremalt vasakule: Voss-Schrader, Soome tennis liidu esimees ja meeskonna kapten, Granholm (S), Biandet (S), Lohk (E), Pukk (E), prl. Bagh (E), Raud (E). Ülemine rida: Schybergson (S), Nyberg (S), Hägeström (S), Grotenleld (S), Spies (S), Hiiop (E). Pildil puuduvad Lasn, Kleinberg, Dollar ja soomlastest Blomberg.

Originaalartikkel: https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=eestispordileht19300718.2.2&e=——-et-25–1–txt-txIN%7ctxTI%7ctxAU%7ctxTA————-

Scroll to Top